Co je oznámení?
Oznámením se rozumí ústní či písemné oznámení fyzické osoby, jehož obsahem jsou informace o možném protiprávním jednání, o jehož spáchání se oznamovatel dozvěděl v souvislosti s prací nebo jinou obdobnou činností. Oznámením nejsou řádné nebo mimořádné opravné prostředky, žádosti o uplatnění opatření proti nečinnosti, námitky, stížnosti podle jiných právních předpisů, žádosti podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, ani občanskoprávní, obchodněprávní nebo pracovněprávní podání.
Kdo může být oznamovatelem?
Každá fyzická osoba, která oznámí nebo zveřejní informace o porušení právních předpisů, jež získala v souvislosti s činnostmi souvisejícími s prací. Oznamovateli mohou zaměstnanci ZZS SK, uchazeči o zaměstnání, stážisté, smluvní dodavatelé ZZS SK zajišťující plnění dodávek, služeb, stavebních prací nebo obdobného plnění a jejich zaměstnanci, případně i zájemci o veřejnou zakázku.
Kdo je povinným subjektem?
Povinným subjektem je Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje, příspěvková organizace, Vančurova 1544, Kladno 272 01, která k 1.8.2023 zřídila vnitřní oznamovací systém a určila příslušnou osobu.
Právní úprava
Ochrana oznamovatelů je komplexně upravena zákonem č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů (dále jen „zákon o ochraně oznamovatelů“), v souladu se Směrnicí Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23. října 2019 o ochraně osob (dále jen „Směrnice“), které oznamují porušení práva Unie a zákonem č. 172/2023 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o ochraně oznamovatelů.
Co se oznamuje?
Obsahem oznámení jsou informace o možném protiprávním jednání, které
- má znaky trestného činu,
- má znaky přestupku, za který zákon o ochraně oznamovatelů stanoví sazbu pokuty, jejíž horní hranice je alespoň 100 000 Kč,
- porušuje zákon o ochraně oznamovatelů nebo porušuje jiný právní předpis nebo předpis Evropské unie v oblastech vymezených v § 2 odst. 1 písm. d) zákona o ochraně oznamovatelů.
Způsoby podání oznámení
Oznámení lze podat prostřednictvím vnitřního oznamovacího systému ZZS SK, emailu
na adresu vos@zachranka.cz, externího oznamovacího systému prostřednictvím Ministerstva spravedlnosti nebo uveřejněním, případně přímo příslušným orgánům veřejné moci.
Vnitřní oznamovací systém
Oznamovatel podává oznámení prostřednictvím vnitřního oznamovacího systému výhradně příslušné osobě a je oprávněn jej podat písemně i ústně. Osobou pověřenou vedením vnitřního oznamovacího systému ZZS SK, je Mgr. Kateřina Pávková (dále jen „příslušná osoba“). Osobou přijímající oznámení v nepřítomnosti příslušné osoby je Ing.Tereza Balousová, MBA.
K podání oznámení prostřednictvím vnitřního oznamovacího systému může oznamovatel využít:
- schránku pro příjem listinných podání, která je umístěna u dveří podatelny na adrese Vančurova 1544, Kladno 272 01, s označením obálky „Oznámení – neotevírat – výhradně k rukám příslušné osoby“,
- listinné oznámení, které je možné zaslat na adresu Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje, příspěvková organizace, Vančurova 1544, Kladno 272 01 s označením obálky „Oznámení – neotevírat – výhradně k rukám příslušné osoby“,
- e-mailovou adresu vos@zachranka.cz, doporučujeme prioritně využít tuto speciálně zřízenou e-mailovou adresu pro přijímání oznámení, zajišťuje oznamovateli nejvyšší míru důvěrnosti, neboť do ní má přístup jen osoba pověřená vedením této agendy a podání lze navíc učinit kdykoliv,
- telefonní linku +420 705 828 703, po dobu pracovní doby příslušné osoby, tedy každý pracovní den od 08:00 do 15:00 hod.
- osobní jednání, ve dnech pondělí a středa, v čase od 09:00 hod. do 15:00 hod. nebo po předchozí dohodě i jinak.
- při listinném podání a nesplnění podmínky označení obálky „Oznámení – neotevírat – výhradně k rukám příslušné osoby“,nelze zcela garantovat utajení totožnosti oznamovatele nebo důvěrnost sdělovaných informací!
Povinný subjekt vylučuje přijímání oznámení od osoby, která pro povinný subjekt nevykovává práci nebo jinou obdobnou činnost podle § 2 odst. 3 písm. a), b), h) nebo i).
ZZS SK si vyhrazuje možnost nepřijímat anonymní podání a to s odkazem na odst. 34 preambule Směrnice.
Externí oznamovací systém
Všichni oznamovatelé bez výjimky se mohou v souvislosti s oznámením obracet na Ministerstvo spravedlnosti, Vyšehradská 16, 128 10 Praha 2, jakožto tzv. externí oznamovací systém Informace pro oznamovatele dle zákona na ochranu oznamovatelů – Oznamovatel (justice.cz) , Osoby zvažující podání oznámení o protiprávním jednání se před podáním vlastního oznámení mohou bezplatně a důvěrně obrátit na Ministerstvo spravedlnosti písemně (oznamovatel@msp.justice.cz) či ústně (tel.: 221 997 840) s žádostí o konzultaci v této věci.
Přímé podání lze učinit přes formulář Ministerstva spravedlnosti Chci podat oznámení – veřejnost – Oznamovatel (justice.cz) .
Co se děje po podání oznámení?
- ve lhůtě do 7 dnů od přijetí oznámení je whistleblowerovi potvrzeno přijetí oznámení, pokud ve svém oznámení výslovně nesdělí, že na potvrzení přijetí netrvá,
- skutečnosti uvedené v oznámení jsou prověřovány např. formou interního šetření, přijetím opatření k zpětnému získání finančních prostředků, ukončení řízení, …. Whistleblower může být požádán o objasnění sdělených informací nebo o poskytnutí dodatečných informací,
- nejpozději do 3 měsíců od podání oznámení se whistleblowerovi zasílá jako zpětná vazba odpověď, a to zpravidla prostřednictvím toho informačního kanálu, který si whistleblower zvolil ke komunikaci s ZZS SK nebo jej uvedl v ústním oznámení.
Jaké jsou prostředky nápravy a ochranné postupy proti odvetným opatřením?
Je výslovně zakázáno uplatňovat vůči whistleblowerovi odvetná opatření. Pokud by byl tento zákaz porušen a došlo k postižení whistleblowera odvetnými opatřeními, pak má k dispozici tyto prostředky nápravy, např. žaloba, jejíž cílem je návrat na pracovní místo v případě předchozího propuštění, přeložení nebo přeložení na nižší pozici, náhrada za ztrátu příjmů v budoucnu, náhrada nákladů spojených se změnou povolání, náhrada za jiné ekonomické újmy, jako jsou výdaje na právní ochranu a náklady na lékařské ošetření, a za nemateriální újmu, blíže zákon o ochraně oznamovatelů a čl. 19 – 24 Směrnice.
Jak ZZS SK zpracovává osobní údaje obsažené v oznámení nebo jak zachovává režim důvěrnosti?
Informace o zpracování osobních údajů ZZS SK jsou uveřejněny na adrese https://www.zachranka.cz/category/gdpr/. Důvěrnost informací je zajištěna zavedením vnitřního oznamovacího systému, kde oznámení zpracovává výhradně příslušná osoba, případně její zástupce. Listinné dokumenty související s touto agendou jsou proti vniknutí zabezpečeny mechanickými prostředky. Elektronická komunikace skrze e-mailovou adresu vos@zachranka.cz je zabezpečená a přístup do ní má výhradně příslušná osoba, případně její zástupce. Elektronické dokumenty jsou evidovány v souladu se zákonem o ochraně oznamovatelů v interním systému pro správu dokumentů, přičemž jsou ihned v okamžiku zaevidování šifrovány a chráněny přístupovými právy pouze pro přístup příslušné osoby, případně jejího zástupce. Elektronické dokumenty a evidence je uchovávána po dobu 5 let ode dne přijetí oznámení v souladu s §21 odst.2) zákona o ochraně oznamovatelů.
Další informace
Další informace k ochraně oznamovatelů lze najít na tomto specializovaném webu: https://oznamovatel.justice.cz/
Poučení o vědomě nepravdivém oznámení
Fyzické osobě, která podá vědomě nepravdivé oznámení, nenáleží ochrana před odvetnými opatřeními. Oznamovatel se dopustí přestupku tím, že podá vědomě nepravdivé oznámení, za což lze uložit pokutu do výše 50 000 Kč.