V rámci pilotního projektu na výjezdovém stanovišti ve Zdibech začali od prvního dubna sloužit zdravotničtí záchranáři urgentní medicíny. Ti můžou v hůře dostupných oblastech na základě absolvování dalšího postgraduálního vzdělávání poskytnout specializovanou péči ještě před příjezdem lékaře. Zároveň mají rozšířené kompetence upravené vyhláškou a vnitroorganizačními předpisy. Například můžou bez předchozí konzultace s lékařem podávat pacientům vybrané léky.
Tiskové konference k oficiálnímu zahájení provozu Specialistů pro urgentní medicínu se zúčastnila taky hejtmanka Petra Pecková, ředitel Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy Petr Kolouch komentoval zkušenosti pražské záchranky s využitím specialistů v provozu, zúčastnil se taky generál Václav Kučera, ředitel krajského ředitelství policie Středočeského kraje a další hosté.
Důležitost zapojení specialistů urgentní medicíny vyzdvihuje ředitel ZZS SK Pavel Rusý: „Zdravotnický záchranář pro urgentní medicínu je projekt realizovaný i s ohledem na potřeby přednemocniční urgentní medicíny v brzké budoucnosti. Úroveň našeho postgraduálního vzdělávání záchranářů nám dovoluje předat některé jasně definované kompetence právě kolegům záchranářům pro urgentní medicínu a již dnes tím zvyšujeme pro naše pacienty dostupnost poskytované neodkladné péče mimo zdravotnická zařízení.“
Právě proto se po výjezdovém stanovišti ZZS hlavního města Prahy stává výjezdové stanoviště ve Zdibech první krajskou záchrannou službou, kde budou záchranáři pro urgentní medicínu fungovat. Stanoviště Zdiby pro tento projekt vzhledem ke své poloze u dálničních tahů a dobrou dostupnost do hlavního města nabízí ideální polohu.
„V rámci pilotního projektu budou absolventi oboru Zdravotnický záchranář pro urgentní medicínu uplatňovat svoje vědomosti, schopnosti a zkušenosti v provozu ZZS SK. Čeká je nelehký úkol, kdy na základě získaných dat bude určena další strategie v rámci ZZS SK. Pozvolnými kroky tak budou právě tihle specialisté zapojení do praxe ZZS ve Středočeském kraji, postupně se bude nastavovat také operační řízení. Dlouhodobě vnímám, že je třeba rozšiřovat kompetence všem záchranářům a věřím, že data získaná z tohoto projektu přispějí k systémovému řešení v rámci organizace,“ říká Klára Beranová, lékařská náměstkyně.
Všem záchranářům specialistům přejeme, ať se jim daří, ať mají vždy dobrý úsudek a ke každé situaci přistupují s pokorou.