Zásah, na který nikdy nezapomenu


Anketa s našimi záchranáři (texty jsou ponechány bez jazykové úpravy)

 

Dopravní nehoda, podrobnosti nemáme

Anketa na téma: Výjezd, na který nikdy nezapomenu...

 

Stojím před oddělením Emergency u otevřené sanitky, dýchám svěží vlhký vzduch vonící právě skončenou bouřkou a nechce se mi začít uklízet spoušť, kterou jsme v autě zanechali.

Nechce se mi vlézt dovnitř a alespoň nahrubo setřít krev z podlahy, do pytlíku posbírat použité jednorázové pomůcky a obaly od nich, nahlásit na dispečink „dočasně nedostupní pro další zásah“ a rozjet se ke stanovišti. Tam nás bude čekat převléknutí promoklého a špinavého oblečení, minimálně půlhodinová očista celé sanitky a použitých pomůcek, doplnění a kontrola vybavení, zkompletování dokumentace. V hlavě si procházím co se stalo v posledních 60 minutách a nejradši bych se sebral a šel pěšky někam pryč.

Číst dál...

 

Propiska

Anketa na téma: Výjezd, na který nikdy nezapomenu...

 

Kolem čtvrté hodiny ranní nás probírá pípání vysílačky. Výzva k výjezdu přichází jak posádce RZP, tak i lékařské posádce se zněním: "Opilý muž po napadení, dle volající má v hrudníku zabodnuté nějaké železo, je při vědomí". Koukáme na lístek nevěřícně, nastupujeme do sanitky a vyjíždíme. Je víkend a babí léto. Za jiných okolností příjemná noc, ale my vyrážíme na výjezd a během cesty přemýšlíme, jak ono záhadné zranění bude vypadat.

Cíl je nedaleko našeho stanoviště, obě posádky jsou na místě do 5 minut. Sjíždíme k pacientovi z kopce, ten leží na chodníku, je silně opilý, ale při vědomí a komunikuje. U něj klečí manželka, která ho šla hledat, když se dlouho nevracel domů, pán leží pár metrů od svého domova.

Číst dál...

Místo narození: na chatě

Anketa na téma: Výjezd, na který nikdy nezapomenu...

 

Bylo to okolo čtvrté hodiny ráno, když se mi do telefonu na lince 155 ozvalo: „My asi budeme rodit.“ Při odpovědi na dotaz: „Kde vás najdeme?“ mi opravdu zatrnulo. Žádná ulice ani číslo popisné, popis zněl jasně: „Posázavská stezka… poslední chata směrem k jezu.“ Ještě štěstí, že tam na druhém břehu to dobře znám a tak jsem se dala do pátrání…

Chatu jsem nakonec dohledala, byla v lese ve stráni a od  řeky pořádný kus cesty do kopce. Bylo mi jasné, že posádky se k rodičce nedostanou autem ani z jedné strany řeky. Posádka RZP z Davle tedy smířená s osudem, že nechá vůz v nejbližší obci a dále půjde asi pět kilometrů pěšky, vyrazila. Já jsem zatím zjistila, že se jedná o mladou slečnu a tudíž jsem sázela, že jde o prvorodičku a předpokládala jsem tedy, že máme dostatek času. Ovšem jsem se mýlila. Polil mě studený pot, když jsem se dozvěděla, že slečna se chystá rodit počtvrté, takže bylo pravděpodobné, že porod bude postupovat rychle.

Číst dál...

Loučení

Anketa na téma: Výjezd, na který nikdy nezapomenu...

Jsou hodně smutné zásahy, na které člověk nikdy nezapomene. Jeden z nich se stal už před lety. Byli jsme přivoláni k mladému muži s bolestmi hlavy. Přijeli jsme na místo a začali muže vyšetřovat. Od rána měl silné bolesti, na které nezabíraly léky. Měl doma dvě malé děti a manželku a ta se mu rozhodla večer zavolat záchrannou službu.

Číst dál...

Když se zrodí nový život na cestě...

Anketa na téma: Výjezd, na který nikdy nezapomenu...


Na záchranné službě pracuji nyní šestým rokem a lidí, které jsem ošetřila, nebo kterým jsme s kolegy zachránili život, bylo již nepočítaně. Když jste jako mladý záchranář na škole, poté na praxi v nemocnicích a na záchranných službách, pořád to není takové jako když jste "vhozeni do vody". Najednou jedete na svůj první výjezd a veškeré rozhodování záleží jen na vás, především na tom, co umíte, co vidíte, slyšíte, cítíte...

Jak už to tak bývá, každý zdravotník má svého "strašáka", u mě byl tímto bubákem překotný porod v terénu, se kterým bychom prostě nestihli dojet do nemocnice. Je pravdou, že někteří z nás za celou svou éru porod v terénu nezažijí. Buď přijedou na místo, když už je dítě porozeno, většinou zásluhou maminky a tatínka či někoho jiného z rodiny, nebo vyjíždí v posádce s lékařem, který se stane tím "porodníkem" v terénu. V nejlepším případě se to prostě stihne do nemocnice, i kdyby za minutu dvanáct. A když se váš strašák nakonec jednoho dne stane skutečností a vy mu musíte čelit, ve finále zjistíte, že to vlastně ani není tak strašné, jak jste si představovali.

Číst dál...

 
Call centrum
800 888 155
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
sms: 720 002 655
 

DŮLEŽITÁ ČÍSLA

Policie 158
Záchranná služba 155
Hasiči 150
 

 

KONTAKT

Výhradní kontakty zaručující doručení informací a dokumentů do ZZS Středočeského kraje:

Zdravotnická záchranná služba
Středočeského kraje
Vančurova 1544, Kladno 272 01

 
Ředitelství PO-PÁ 7:00-15:30
Tel: 312 256 601
Fax: 312 256 610
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID DS: wmjmahj
 
Dokumenty v elektronické podobě příjímáme v těchto formátech: PDF, DOC, XLS do velikosti 10MB