Novinky

Kvůli omezení přesčasů bude v sanitkách méně lékařů

4.10.2013    ct24.cz    Regiony

Praha – Sanitky bez lékařů, nebo dokonce pacienti bez sanitek? Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje upozornila, že od příštího roku zřejmě nebude mít dostatek lékařů. Podobný problém hrozí i dalším záchrankám, přestane totiž platit zákonná výjimka, která povoluje lékařům sloužit více přesčasových hodin. Záchranná služba se připravuje, že bude muset vyhlášku porušovat, zřejmě ale také zvýší počet sanitek rendez-vous, ve kterých lékaři nejsou.

Od ledna klesne počet přesčasových hodin, které mohou lékaři odsloužit, z tisíce na necelých pět set. Podle ředitele ZZS Středočeského kraje Martina Houdka to postihne hlavně záchranku, která díky přesčasovým hodinám dnes funguje. "Lékař sice nesmí odsloužit přesčasové hodiny v nemocnici, ale může je odsloužit na záchranné službě, kam volným krokem dojde v bačkorách z nemocnice k nám," popsal Martin Houdek.

Jak situaci vyřeší, zatím vedení záchranky neví. Ředitel Houdek přiznal, že nejspíš bude muset novou vyhlášku porušovat. "Pro mě je lepší unavený lékař než žádný lékař," podotkl, dodal však, že lékaře do přesčasů nutit nebude.

Sami lékaři o omezení přesčasů příliš hovořit nechtějí, jsou si však vědomi toho, že s poklesem přesčasů přijdou o peníze. To se jim příliš nelíbí, a tak zřejmě budou s vedením záchranné služby spolupracovat. "Osobně netrvám na striktním dodržování tohoto zákonného doporučení. Jsem ochoten sloužit o něco víc," řekl lékař Michal Bláha.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová upozornila, že je chyba především na straně samotné záchranky, která o omezení předčasů věděla dlouho předem. "Je to skutečnost, o které zařízení vědí již od podzimu 2008. Není to tedy žádná novinka a pětiletá lhůta byla právě proto, aby se na změnu mohla jednotlivá zařízení připravit," poukázala mluvčí.

Podle středočeské záchranky ale to, že o změně předem věděla, k ničemu nebylo – je jen málo těch, kteří chtějí sloužit jako specializovaní lékaři záchranné služby. Výsledkem tak zřejmě bude zvýšení počtu sanitek v tzv. režimu rendez-vous, ve kterých lékaři nejezdí.

 

 
Call centrum
800 888 155
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
sms: 720 002 655
 

DŮLEŽITÁ ČÍSLA

Policie 158
Záchranná služba 155
Hasiči 150
 

 

KONTAKT

Výhradní kontakty zaručující doručení informací a dokumentů do ZZS Středočeského kraje:

Zdravotnická záchranná služba
Středočeského kraje
Vančurova 1544, Kladno 272 01

 
Ředitelství PO-PÁ 7:00-15:30
Tel: 312 256 601
Fax: 312 256 610
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID DS: wmjmahj
 
Dokumenty v elektronické podobě příjímáme v těchto formátech: PDF, DOC, XLS do velikosti 10MB