Novinky

Vážná dopravní nehoda sanitního vozu na Benešovsku

 

V pondělí 16. září došlo okolo poledne k vážné dopravní nehodě sanitního vozu. Posádka rychlé zdravotnické pomoci ze Sedlčan se vracela ze zásahu a během cesty dostala další tísňovou výzvu. Mělo se jednat o sekundární transport pacientky do Prahy. Řidič zapnul výstražná světelná a zvuková znamení a vyrazil za pacientkou. Když se blížil k obci Vrchotovy Janovice, všiml si Škody Octavia, která jela v protisměru. Už mohl jen sledovat jak Octavia naráží zezadu do jedoucího kamionu a náraz jí roztáčí přímo pod kola sanitky. Řidič stačil už jen přibrzdit a následný tvrdý náraz odmrštil sanitní vůz do blízkého lesa, kde sanitka skončila zaklíněná mezi stromy na přední části vozidla a stále ještě houkala. Škoda Octavia odlétla desítky metrů daleko a její řidič byl těžce zraněn.

„Pamatuji si hlavně silný náraz a to, že vystřelily oba airbagy. Když jsem se trochu vzpamatoval zjistil jsem, že visíme oba se sestřičkou zavěšeni v bezpečnostních pásech. Navzájem jsme se ujistili, že nám nic vážného není. Dostali jsme se ven z pásů, já rozbil boční okýnko, kterým jsme vylezli ven. Byla to v tu chvíli jediná možnost jak se dostat ze sanitky,“ říká řidič havarovaného sanitního vozu.

I po tak vážné nehodě otřesení záchranáři neváhali a hned se věnovali těžce zraněnému muži z  osobního auta. Kontaktovali dispečink s informací, že havarovali. Ten na místo vyslal další sanitní vozy a leteckou záchrannou službu, jednak pro těžce zraněného řidiče, tak i pro posádku z havarované sanitky. K nehodě vyrazil také hasičský záchranný sbor a Policie ČR. K sekundárnímu transportu, ke kterému jeli záchranáři původně, byla vyslána také jiná výjezdová skupina.

Řidič Octavie byl s mnohočetnými zraněními transportován vrtulníkem do Fakultní nemocnice v Motole, jeho stav je vážný. Řidič sanitky utrpěl zhmoždění žeber a kotníku, sestřička zlomeninu ruku. Oba zranění záchranáři byli převezeni k dalšímu vyšetření do příbramské nemocnice.  Na výjezdové stanoviště byla vyslána záložní sanitka a záchranáři byli ve službě vystřídáni. V současnosti jsou oba v pracovní neschopnosti. Dopravní nehoda je stále v šetření.

Škoda na sanitním voze Volkswagen T5 Multivan dosahuje 2 milionů korun, byl úplně zdemolován . Z vybavení a záchranářské techniky naštěstí nebylo nic zničeno.

Tereza Vojtová

 
Call centrum
800 888 155
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
sms: 720 002 655
 

DŮLEŽITÁ ČÍSLA

Policie 158
Záchranná služba 155
Hasiči 150
 

 

KONTAKT

Výhradní kontakty zaručující doručení informací a dokumentů do ZZS Středočeského kraje:

Zdravotnická záchranná služba
Středočeského kraje
Vančurova 1544, Kladno 272 01

 
Ředitelství PO-PÁ 7:00-15:30
Tel: 312 256 601
Fax: 312 256 610
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID DS: wmjmahj
 
Dokumenty v elektronické podobě příjímáme v těchto formátech: PDF, DOC, XLS do velikosti 10MB