Novinky

Projekt Učte se od profesionálů! finišuje?

20150513 10114020150513 11363220150513 11374820150513 113945
První etapa edukačního projektu Učte se od profesionálů!, který pod záštitou hejtmana Středočeského kraje Miloše Petery probíhal od října 2014 a bylo v něm proškoleno v 10 městech Středočeského kraje přibližně 600 obyvatel, končí. Středočeští záchranáři však připravují pokračování. Oficiálního ukončení a zhodnocení první etapy projektu ve středu 13. května 2015 v Kutné Hoře se zúčastnil také středočeský hejtman Miloš Petera s ředitelem Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Martinem Houdkem.

„Kurzy první pomoci pro dospělé v rámci celokrajského projektu byly vždy provázeny nevšedním zájmem veřejnosti, což nás těší. Kurzy vedené školiteli středočeské záchranky byly určeny pro širokou veřejnost a seznámily občany s nejčastějšími akutními stavy – jak pomoci při infarktu, těžkém úrazu, zástavě srdce či jak zastavit krvácení. Lidé si mnohdy neuvědomují, jak důležité je tyto úkony znát a komu díky nim mohou zachránit život,“ sdělil hejtman Petera.

“Školení jsem se rozhodla absolvovat z důvodu sebevzdělávání. Pracuji u HZS hl. m. Prahy, jsem členem výjezdové jednotky u JSDH a zároveň pracuji i jako plavčík. Pro tyto potřeby potřebuji své znalosti neustále aktualizovat a doplňovat. A hlavně opakování je matka moudrosti. Přeci jen člověk si je pak jistější. Prošla jsem několika školeními a kurzy a mohu říci, že tento byl opravdu na úrovni. Měl hlavu a patu a bylo v něm vše krásně vysvětleno pro laiky. A musím pochválit i videa, která byla prezentována. “
Lucie Jirkovská

Součástí kurzu byl nácvik základních dovedností na cvičném modelu. Školení byla bezplatná a po ukončení výuky každý účastník obdržel certifikát o zdárném absolvování kurzu první pomoci. Záchranáři, kteří veřejnost školili, byli ve většině případů zaskočeni počtem zájemců, kteří na tříhodinový kurz přišli. V Mladé Boleslavi například přišlo na výuku první pomoci tolik lidí, že byli pořádající nuceni některé z nich odmítnout.

“Přiznávám, že jsem byl mile překvapen zájmem vědomostí chtivých o osvěžení svých znalostí. Z praxe vím, jak důležité je rychlé poskytnutí první pomoci, aby měl zraněný šanci na návrat do života. Proto není čas dlouho pátrat v paměti. Navíc i první pomoc má svůj vývoj a pravidla, která platila za dob pionýra, už neplatí.” řekl ředitel středočeské záchranky Martin Houdek.

“Zúčastnila jsem se kurzu z důvodu, protože pracuji s malými dětmi, které učím jezdit na koních, a cítila jsem potřebu vědět něco o tom, jak jim v případě pádu, krvácení nebo při jiném zranění rychle a efektivně pomoci. Přednáška byla užasně inspirativní, výstižná, dozvěděla jsem se vše, co jsem chtěla vědět, především díky energickému přednášejícímu. Je to asi tři týdny, kdy se mi při pádu z koně zranila malá dívka. Zkušenosti z přednášky jsem tak uplatnila v praxi. Jsem moc ráda, že jsem se zúčastnila.”
Václava Ptáčková

A tak projekt, který měl na jaře 2015 skončit, bude pro velký úspěch pokračovat svou druhou etapou po letních prázdninách. Tentokrát budou záchranáři s kurzem navštěvovat i menší obce, jejichž starostům ředitel středočeské záchranky Martin Houdek při setkání nabídnul, aby se i sami ozvali, pokud budou chtít kurz pro obyvatele jejich obce pořádat.

 
Call centrum
800 888 155
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
sms: 720 002 655
 

DŮLEŽITÁ ČÍSLA

Policie 158
Záchranná služba 155
Hasiči 150
 

 

KONTAKT

Výhradní kontakty zaručující doručení informací a dokumentů do ZZS Středočeského kraje:

Zdravotnická záchranná služba
Středočeského kraje
Vančurova 1544, Kladno 272 01

 
Ředitelství PO-PÁ 7:00-15:30
Tel: 312 256 601
Fax: 312 256 610
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID DS: wmjmahj
 
Dokumenty v elektronické podobě příjímáme v těchto formátech: PDF, DOC, XLS do velikosti 10MB