Novinky

Požár v příbramské nemocnici

IMG 1668IMG 1689IMG 1704IMG 1712IMG 1726

Pravidelný všední režim příbramské nemocnice narušil ve čtvrtek 16. října v devět hodin dopoledne požár. Hořet začalo v malé kuchyňce ve třetím patře lůžkového oddělení interny. Naštěstí šlo jen o simulovaný požár v rámci společného cvičení složek integrovaného záchranného systému.

V době fiktivní mimořádné události se na oddělení nacházelo dvacet osob, včetně zdravotnického personálu. Nejvíce byli ohroženi čtyři pacienti, kteří se nacházeli v pokoji v těsném sousedství kuchyňky, neboť jim zplodiny hoření zcela odřízly únikovou cestu a při příjezdu prvních jednotek požární ochrany se nacházeli v oknech pokoje. Jeden pacientů však v šoku před hrozícím ohněm a kouřem z okna vyskočil a těžce zraněn ležel na střeše přístřešku hlavního vchodu do pavilonu.

Česká policie i městští strážníci uzavřeli příjezdový prostor k objektu, aby umožnili hladký přístup hasičských vozů a sanitek. A zatímco část profesionálních i dobrovolných hasičů začala s likvidací ohně a odkouřením zasaženého prostoru, další hasiči se pustili do záchrany osob a jejich evakuace. Nejdříve poskytli prvotní ošetření pacientovi, který ležel na přístřešku. Za pomoci výškové techniky pak zachránili tři osoby, které zůstaly v oknech. Další skupina záchranářů se věnovala zbývajícím osobám, které se nacházely  na oddělení. Někteří pacienti byli schopni samostatného pohybu, jiní se ale zranili při pádu z lůžka v nastalé panice po vzniku požáru, nebo byli imobilní v důsledku inhalačního traumatu po nadýchání zplodin.

Vzhledem k většímu počtu zraněných uplatnili záchranáři v tomto případě metodu START (Snadné Třídění A Rychlý Transport), při které postiženým ještě na místě nálezu poskytují neodkladnou první pomoc a podle závažnosti úrazu a nutnosti dalšího transportu je vynášejí do určené bezpečné zóny k další diagnostice.

„Cvičení v Příbrami bylo jedno z plánovaných cvičení pro tento rok. Tato cvičení se dělají na krajské úrovni, ale i v jednotlivých okresech. Dnes se nacvičovala především evakuace z hořící nemocnice, která byla v gesci hasičů, s námi, záchranáři, se ještě hasičský sbor podílel na vytřídění pacientů podle metody START. Poté, co nadýchané osoby převzali zdravotníci, třídili je podle medicínského principu třídění – což znamená rozhodnout o směrování pacientů, určit priority, kdo dřív a kdo později, a to podle závažnosti zdravotního stavu pacienta,“ uvedla vedoucí pracoviště krizové připravenosti Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje MUDr. Bc. Dana Hlaváčková.

Za Zdravotnickou záchrannou službu Středočeského kraje se do cvičení zapojily posádky tří vozidel  příbramské výjezdové základny.

Taktické cvičení složek IZS v Oblastní nemocnici Příbram se konalo v prostorech, které v současné době nejsou využívány a jsou určené k rekonstrukci. Závěry bude potřeba ještě analyzovat a vyhodnotit, ale prvotní poznatky z cvičení jsou příznivé.

 
Call centrum
800 888 155
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
sms: 720 002 655
 

DŮLEŽITÁ ČÍSLA

Policie 158
Záchranná služba 155
Hasiči 150
 

 

KONTAKT

Výhradní kontakty zaručující doručení informací a dokumentů do ZZS Středočeského kraje:

Zdravotnická záchranná služba
Středočeského kraje
Vančurova 1544, Kladno 272 01

 
Ředitelství PO-PÁ 7:00-15:30
Tel: 312 256 601
Fax: 312 256 610
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID DS: wmjmahj
 
Dokumenty v elektronické podobě příjímáme v těchto formátech: PDF, DOC, XLS do velikosti 10MB