Novinky

První pomoc pro všechny za účasti středočeských záchranářů

 

0306 02 05

 

Kladenské náměstí Starosty Pavla připomínalo ve čtvrtek 12. června malou polní nemocnici. Prostranství pod okny radnice zaplnily záchranářské stany nedaleké Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické v rámci 11. ročníku akce nazvané První pomoc pro všechny, která je součástí dlouhodobého projektu „Zachraň život, i ty můžeš pomoci“ a je zaměřená na žáky základních škol.

Těch přišlo i se svými pedagogy přes pět set a kolem jednotlivých stanovišť se to hemžilo jak v úle. Studenti zdravotnické školy z kroužku první pomoci jim pod dohledem vedoucího instruktora Lukáše Lepiče názorně ukazovali, jak správně postupovat při ošetřování běžných úrazů, například různých odřenin, tržných ran nebo zlomenin.

Podpořit své budoucí kolegy přijeli zástupci profesionálních složek integrovaného záchranného systému. Plno tak neustále bylo i u nafukovacího krizového stanu Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje. Děti si mohly nejen prohlédnut vybavení dvou sanitních vozů, ale na připravené figuríně vyzkoušet základní neodkladnou resuscitaci, hlavně masáž srdce. „Chceme, aby věděly, co mají dělat, když třeba najdou někoho ležet na ulici v bezvědomí,“ vysvětluje vedoucí školicího střediska středočeské záchranky Marek Hylebrant. „Dřív se první pomoc učila zbytečně složitě a málokdo si všechno pamatoval. V jednoduchosti je síla, proto se dnes zaměřujeme opravdu jen na to nejdůležitější.“

Spolu se strážníky městské policie připravili záchranáři pro děti dynamickou ukázku z reálného života - zneškodnění opilého násilníka, který při zásahu napadl posádku sanitky. Velký zájem měli školáci také o prohlídku výbavy zásahové cisterny, kterou jim přivezli ukázat středočeští hasiči ze stanice Kladno. A ve stanu rizik si mohli vyzkoušet, co vědí z požární ochrany.

 
Call centrum
800 888 155
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
sms: 720 002 655
 

DŮLEŽITÁ ČÍSLA

Policie 158
Záchranná služba 155
Hasiči 150
 

 

KONTAKT

Výhradní kontakty zaručující doručení informací a dokumentů do ZZS Středočeského kraje:

Zdravotnická záchranná služba
Středočeského kraje
Vančurova 1544, Kladno 272 01

 
Ředitelství PO-PÁ 7:00-15:30
Tel: 312 256 601
Fax: 312 256 610
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID DS: wmjmahj
 
Dokumenty v elektronické podobě příjímáme v těchto formátech: PDF, DOC, XLS do velikosti 10MB