Novinky

Středočeští záchranáři byli bronzoví na Rallye Rejvíz

 

v010v007v006v001v002

Ve dnech 21. - 25. května proběhl v Koutech nad Desnou na Šumpersku 18. ročník záchranářské soutěže Rallye Rejvíz, která je u nás i v zahraničí velmi populární. Letošního ročníku se zúčastnilo přes devadesát lékařských či nelékařských záchranářských týmů z Japonska, Austrálie, Německa, Turecka, Švýcarska, Velké Británie, Polska, Maďarska, Slovinska, Litvy, Holandska, Rumunska, Rakouska, Slovenska, Česka a Řecka.

Středočeští záchranáři měli letos na Rallye Rejvíz čtyři soutěžní týmy. V kategorii národní soutěže "Rychlé lékařské pomoci" své síly a schopnosti s ostatními změřili záchranáři z Rakovníka a Benešova. Kategorie "Rychlá zdravotnická pomoc" se zúčastnili záchranáři z Prahy – východ a posádka složená ze záchranářů z Kolína a Kladna. Posledně jmenovaná si ve složení Ondřej Šedivka, Pavel Horáček a Jiří Pán svými výkony zajistila třetí místo. V první desítce také skončili benešovští záchranáři, kteří se umístili na  sedmém místě. Praha – východ se umístila na dvanáctém místě a rakovničtí záchranáři skončili sedmnáctí.

Přínosem soutěže je především výměna zkušeností mezi pracovníky záchranných služeb z různých zemí a částí České republiky. Organizátoři a autoři soutěžních úkolů kladou důraz na opravdovost. Plnění úkolů vypadá přesně jako výjezd záchranky a zraněné nebo nemocné věrohodně hrají namaskovaní figuranti. Téměř všechny připravené úkoly mají svůj reálný základ ve skutečných výjezdech záchranné služby. Jedná se o fyzicky, vědomostně, diagnosticky náročné, nevšední, ale i kuriózní zásahy.

„Rallye Rejvíz je mezinárodní, odborná a vysoce uznávaná soutěž záchranných služeb. O účast je vždy velký zájem a umístit se na předních příčkách je prestižní záležitostí. Proto si velmi cením dobrých výkonů našich záchranářů, které jsou potvrzením toho, že máme u nás na záchranné službě kvalitní zdravotnický personál,“ řekl ředitel záchranné služby MUDr. Martin Houdek.

Náročné úkoly

Na trasách několika denních a jedné noční etapy, které probíhaly od pátečního rána až do soboty, na soutěžící čekalo celkem devět stanovišť s úkoly. Na všech těchto stanovištích museli záchranáři správně vyhodnotit situaci, zvolit správný pracovní postup, vyšetřit a ošetřit postižené, stanovit diagnózu, zahájit léčbu a určit správné směrování pacienta do zdravotnického zařízení. V případě, že byla nutná hospitalizace, museli soutěžící stanovit správný způsob transportu. Zdravotnické týmy musely bojovat s nedostatkem spánku a náročnými úkoly, které je prověřily po odborné, fyzické i psychické stránce.

v003v004v005v008v009

Zdravotníci si museli poradit například s pacientem, který byl postižen cévní mozkovou příhodou, s  mužem, který si po skoku do mělkého bazénu poranil krční páteř a se situací v rodině umírajícího nevyléčitelně nemocného muže. Soutěžící také zasahovali u narkomana, který měl po skoku z výšky masivní vnitřní krvácení, museli se vypořádat s nebezpečnou situací po požáru ve zchátralém zámku nebo se správným tříděným zraněných při hromadném neštěstí. Rozhodčí při těchto úkolech hodnotili odbornost jednotlivých členů posádky, rozhodovací, diagnostické a komunikační schopnosti. V letošním roce se zejména hodnotila spolupráce v soutěžním týmu a rozdělení úkolů mezi jednotlivými členy posádky.  

Zlaté sluchátko

V letošním roce proběhl také 8. ročník soutěže „Zlaté sluchátko“ určené pro dispečerky a dispečery zdravotnických operačních středisek tísňové linky 155. Do soutěže se přihlásilo 34 operátorů, což je jedna z nejvyšších účastí. Se soutěžními úkoly si dobře poradili Jiří Pán a Kristýna Dušková z Krajského zdravotnického operačního střediska Středočeského kraje, kteří se umístili v první desítce na 4. (Jiří Pán) a 9. místě (Kristýna Dušková).

Tři soutěžní úkoly pod lupou

Zámek – zásah u požáru s větším počtem zemřelých

Ve zchátralém zámku obývaném bezdomovci vypukl požár. Tým přijíždí jako první výjezdová skupina na místo do situace, kdy hasiči požár uhasili a odvětrávají prostory. V objektu je celkem osm postižených, z nichž jsou všichni posádkou prohlášeni za mrtvé. Po chvíli přivádí hasič jednoho nalezeného bezdomovce s popáleninami na rukou, který v ruce drží deku a nechce ji pustit. Při správné komunikaci ji však odevzdává a posádka v ní nachází novorozence s útlumem dýchání. Kromě správného odborného postupu, hodnotili rozhodčí také způsob komunikace zasahujících s hasiči, operačním střediskem a organizaci práce.

Kolej – hromadné neštěstí

Dopravní nehoda autobusu se šestnácti zraněnými, kdy na místo postupně přijíždí 4 – 5 soutěžních posádek. Úkolem první posádky bylo vyhodnotit situaci na místě události a zvolit správný pracovní postup. Další týmy měly za úkol provést třídění zraněných, vyšetřit a ošetřit postižené, stanovit pracovní diagnózu, zahájit léčbu, určit směrování pacienta a vzájemně spolupracovat se zřetelem na maximální efektivitu.

Čelovka – resuscitace ženy ve stísněném prostoru po úrazu elektrickým proudem

Na linku 155 volá v pozdních večerních hodinách muž, že manželka upadla v koupelně a neodpovídá. Tým přichází do bytu, kde je úplná tma. Muž udává, že slyšel hlasitou ránu a v celém bytě vypadl elektrický proud. Posádka ženu nachází ležet v koupelně, je v bezvědomí a nedýchá. Ze zásuvky visí starý vysoušeč vlasů. Správným postupem je zahájení neodkladné resuscitace podle nejnovějších doporučení. Rozhodčí se zaměřili zejména na kvalitu mechanické stránky nepřímé srdeční masáže. Posádka pracovala v naprosté tmě odkázána jen na vlastní světelný zdroj.

Více informací o soutěži, úkolech a výsledcích naleznete na: http://rr2014.cz/   a  www.rallye-rejviz.cz 

 
Call centrum
800 888 155
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
sms: 720 002 655
 

DŮLEŽITÁ ČÍSLA

Policie 158
Záchranná služba 155
Hasiči 150
 

 

KONTAKT

Výhradní kontakty zaručující doručení informací a dokumentů do ZZS Středočeského kraje:

Zdravotnická záchranná služba
Středočeského kraje
Vančurova 1544, Kladno 272 01

 
Ředitelství PO-PÁ 7:00-15:30
Tel: 312 256 601
Fax: 312 256 610
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID DS: wmjmahj
 
Dokumenty v elektronické podobě příjímáme v těchto formátech: PDF, DOC, XLS do velikosti 10MB