Novinky

JEDNEJ RYCHLE. ZACHRAŇ ŽIVOT

 

Ve čtvrtek 15.5. v 15:00 byl v budově City Tower v Praze zahájen druhý ročník kampaně JEDNEJ RYCHLE. ZACHRAŇ ŽIVOT, která probíhá pod záštitou České kardiologické společnosti a Ministerstva zdravotnictví. Pro její spuštění bylo vybráno datum 15. 5., které připomíná číslo zdravotnické záchranné služby v České republice.  Akutní srdeční infarkt u nás ročně postihne více než 40 000 lidí. Téměř 40 % z nich umírá dříve, než dojde k prvnímu kontaktu se zdravotnickým systémem, a to i přesto, že má Česká republika jeden z nejlépe propracovaných systémů kardiovaskulární péče na světě.

Důvodem je jednak podceňování srdečního infarktu ze strany samotných pacientů, kdy postižení zbytečně dlouho čekají, že je bolest sama přejde a volají záchrannou zdravotnickou službu příliš pozdě. Dalším důvodem je skutečnost, že lidé v jejich okolí často nevědí, jak jim pomoci a co přesně mají udělat pro záchranu jejich života.

Na onemocnění srdce a cév zemře v ČR více než 50 % nemocných, nejčastější příčinou je srdeční infarkt.
V důsledku srdečního infarktu zemře více nemocných než na všechna onkologická onemocnění dohromady.
Každý pátý z nás by váhal s přivoláním záchranky déle než 1 hodinu, riziko úmrtí se tím zvyšuje o více než 20 %.

Akutní srdeční infarkt je onemocnění, které postiženého člověka bezprostředně ohrožuje na životě. Srdeční infarkt vzniká v důsledku ucpání koronární (srdeční) tepny. Tato céva se vine po povrchu srdce, odkud vyživuje srdeční sval. Přerušení toku krve v koronární tepně vede k přerušení výživy příslušné části srdečního svalu, který začne velmi rychle odumírat.

„Je tedy naprosto zásadní, aby se takový člověk dostal k potřebnému léčebnému zákroku do nemocnice co nejdříve. Tedy v době, kdy ještě nedošlo k nenávratnému poškození srdce z důvodu lokální ischemie (nedokrvení),“ zdůrazňuje As. MUDr. Viktor Kočka, vedoucí lékař Oddělení invazivní kardiologie Kardiocentra 3. LF UK a FNKV.

 „Číslo 155 tísňové linky zdravotnické záchranné služby by měl znát každý. Stejně tak by měl každý vědět, že je potřeba reagovat neodkladně,“ říká MUDr. Martin Houdek, ředitel Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje, která se na letošním ročníku kampaně podílí.

Role zdravotnické záchranné služby je v léčbě infarktu nezastupitelná. Tým zdravotníků bez odkladu stanoví diagnózu, provede léčbu již v sanitce a v případě nutnosti zahájí resuscitaci. Záchranka dopraví pacienta  přímo na katetrizační pracoviště, kde je mu poskytnuta život zachraňující léčba otevřením uzavřené koronární cévy. „V loňském roce jsme zasahovali u 2292 případů akutních koronárních syndromů. V 531 případech jsme museli zahájit resuscitaci, která byla ve 189 případech úspěšná, jedná se o více než 35% úspěšnost resuscitací v terénu ve Středočeském kraji. Šance na úspěšnou resuscitaci se samozřejmě zvyšuje včasnou první pomocí ještě před příjezdem záchranné služby,“ dodává MUDr. Houdek.

Kampaň JEDNEJ RYCHLE. ZACHRAŇ ŽIVOT cílí na čtyři kritické oblasti, které v případě srdečního infarktu hrají zcela zásadní roli: rozpoznání příznaků, rychlé jednání, přivolání záchranky a zajištění nejvhodnější léčby. „Čekat, že se mi uleví, nebo jít do nejbližší nemocnice, je ztráta času, za kterou je možné zaplatit životem či závažným postižením. Je naprosto zásadní, aby se pacient s akutním srdečním infarktem dostal co nejrychleji do specializovaného centra, kde mohou lékaři udělat pro jeho záchranu maximum,“ dodává MUDr. Kočka.

Ke kampani se letos připojí řada organizací, které myšlenku kampaně podpoří pochody pro zdraví, aktivitami pro rodiny s dětmi a přednáškami ve spolupráci s kluby SENSEN. V rámci kampaně bude probíhat i výuka laické resuscitace, měření EKG a krevního tlaku. Kampaň vyvrcholí na konci září v Praze u příležitosti Světového dne srdce.

v001v002v003v004v005

 
Call centrum
800 888 155
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
sms: 720 002 655
 

DŮLEŽITÁ ČÍSLA

Policie 158
Záchranná služba 155
Hasiči 150
 

 

KONTAKT

Výhradní kontakty zaručující doručení informací a dokumentů do ZZS Středočeského kraje:

Zdravotnická záchranná služba
Středočeského kraje
Vančurova 1544, Kladno 272 01

 
Ředitelství PO-PÁ 7:00-15:30
Tel: 312 256 601
Fax: 312 256 610
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID DS: wmjmahj
 
Dokumenty v elektronické podobě příjímáme v těchto formátech: PDF, DOC, XLS do velikosti 10MB