Novinky

Středočeská záchranka zajišťuje veřejně dostupnou defibrilaci prostřednictvím nových přístrojů

 

Na ulici leží bezvládné tělo starší ženy. Kolem ní stojí hlouček bezradných lidí. Většina z nich ví, že paní potřebuje okamžitou resuscitaci a záchranka tu do minuty nebude. Do resuscitace se ale nikomu z nich nechce. Tenhle příběh má šťastný konec, zdravotničtí záchranáři přijíždějí včas a poskytují okamžitou pomoc, která ženě zachraňuje život. I tentokrát to byl souboj času o přežití.

Každý z nás se o takovýchto příhodách přinejmenším dozvídá z tisku či televize.  Den co den k nim dochází na celém světě.  Je prokázáno, že s každou minutou zpožděné defibrilace klesá naděje na přežití pacienta přibližně o 7-10%. Je tu však šance, jak tato procenta snížit. Ta šance se jmenuje automatický externí defibrilátor (AED) a jakkoliv tenhle název svádí k tomu, abychom za ním viděli zdravotnické odborníky, opak je pravdou.

Jde o přístroj určený především laikům. Bohužel, česká veřejnost není s použitím AED dostatečně seznámena, přestože v cizině jsou tyto přístroje již běžně rozmístěny a systém je tam velmi rozšířen, zejména v těch zemích, kde je úroveň zdravotnické záchranné služby menší než v České republice. I proto přišli předčasem středočeští záchranáři s projektem rozmísťování AED, který našel velké pochopení a podporu na Krajském úřadu Středočeského kraje. Ten vedle dalšího uvolnil pro první fázi projektu jeden milión korun z krajského rozpočtu, což umožnilo nakoupit 25 kusů přístrojů včetně kyslíkového zdroje, který možnosti rozšířené laické resuscitace dále rozšiřuje. Nejde totiž jen o samotný defibrilátor, ale o jakýsi resuscitační set, v kterém je možné zdroj kyslíku použít nejen společně s AED, ale také samostatně. Právě kyslík může velmi dobře posloužit u stavů dechové tísně a případný vznik náhlé zástavy oběhu významně oddálit. Set je ještě doplněn o rukavice, resuscitační roušky a také o nůžky na oděv, které mají v časové tísni usnadnit obnažení hrudníku za účelem nalepení defibrilačních elektrod.

m006m007m008m009

 Slavnostní předání AED zástupcům městské a státní police, hasičskému záchrannému sboru a sdružení dobrovolných hasičů za přítomnosti hejtmana MVDr. Josefa Řiháka a ředitele ZZS Sčk MUDr. Martina Houdka

A jak tento přístroj funguje?

„Tyto mašinky jsou zkonstruovány tak, aby je bylo možné použít co nejjednodušeji v rukách laického zachránce. AED představují bezpečný a efektivní způsob léčby náhlé zástavy oběhu v terénu. Jejich využití umožňuje aplikaci defibrilačního výboje ještě před příjezdem výjezdových skupin zdravotnické záchranné služby. Velkým přínosem AED jsou hlasité, jednoduché a srozumitelné pokyny k provádění resuscitace,“ popisuje použití přístroje ředitel středočeské záchranky Martin Houdek. Netají, že i z hlediska operačního řízení má projekt značný efekt. „Významnou roli tady také sehrává zdravotnické operační středisko záchranné služby, které v okamžiku přijetí tísňové výzvy charakteru náhlé zástavy oběhu vedle vyslání výjezdové skupiny okamžitě informuje nejbližší dostupné subjekty vybavené AED. Právě naše operační středisko jako první v republice disponuje počítačovou databází všech krajských subjektů vybavených AED a je proto schopné efektivně koordinovat využití AED před dojezdem našich záchranářů na místo zásahu,“ doplňuje Houdek.

Vedoucí celého projektu Otomar Kušička, primář zdravotnické záchranné služby v Kutné Hoře, se už nechal slyšet, že projekt se úspěšně rozbíhá a zavedení veřejně dostupné defibrilace na území Středočeského kraje není jen pouhým dokumentem.

„Už jsme nakoupili 25 setů AED s kyslíkovým zdrojem, které předáme hasičskému záchrannému sboru, městské a obecní policii a také Policii České republiky. Právě tyto složky se na realizaci projektu významně podílejí. K rozmístění přístrojů bylo vybráno 25 lokalit, které jsou z hlediska jejich potencionálního využití nejvýhodnější. Hlavní roli hrály 24 hodinová dostupnost, mobilita subjektů vybavených přístroji, a v úvahu jsme museli vzít i místa s delšími dojezdovými časy zdravotnické záchranné služby. V neposlední řadě se také přihlíželo k již umístěným AED ve Středočeském kraji, kterých teď s nově nakoupenými bude celkem 90,“ dodává k projektu Otomar Kušička.

m001m002m003m005

Školení PČR našimi záchranáři  v první pomoci a používání AED

Nedílnou a velmi významnou součástí projektu je také proškolení v první pomoci a neodkladné resuscitaci s využitím AED. Tato školení už probíhají, jejich realizátorem jsou středočeští záchranáři, a to nejen u subjektů, u kterých bude resuscitační set instalován, ale u všech složek integrovaného záchranného systému na území kraje. Při školení budou využity tréninkové simulátory AED, které dokážou velmi věrohodně a názorně simulovat jejich použití v reálné situaci. Školení bude probíhat opakovaně v intervalu 6 až 12 měsíců, což je doba, po kterou lze nabyté znalosti a dovednosti účinně udržet a při případné záchraně života správně použít.

 
Call centrum
800 888 155
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
sms: 720 002 655
 

DŮLEŽITÁ ČÍSLA

Policie 158
Záchranná služba 155
Hasiči 150
 

 

KONTAKT

Výhradní kontakty zaručující doručení informací a dokumentů do ZZS Středočeského kraje:

Zdravotnická záchranná služba
Středočeského kraje
Vančurova 1544, Kladno 272 01

 
Ředitelství PO-PÁ 7:00-15:30
Tel: 312 256 601
Fax: 312 256 610
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID DS: wmjmahj
 
Dokumenty v elektronické podobě příjímáme v těchto formátech: PDF, DOC, XLS do velikosti 10MB