Novinky

Středočeská záchranná služba zahájila provoz rendez - vous systému v Mělníce

nový vozový park ZZS Mělník včetně vozidla rendez-vous primář mělnické záchranné služby křtí vozidlo rendez-vous zleva: tisková mluvčí Tereza Vojtová, lékařský náměstek ZZS MUDr. Jiří Knor, ředitel ZZS MUDr. Martin Houdek, primář ZZS pro okres Mělník MUDr. Zdeněk Tlustý, vrchní sestra ZZS pro okres Mělník Dana Nosovská, MUDr. Dana Hlaváčková lékařka pro krizovou připravenost a bývalá ředitelka ZZS Mělník, radní pro oblast zdravotnictví Jiřina Fialovámělničtí záchranáři primář ZZS Zdeněk Tlustý s novým vozem Škoda Yeti

V úterý 18. 3. 2014 ředitel zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje MUDr. Martin Houdek uvedl oficiálně do provozu nové vozidlo rendez-vous na výjezdové základně v Mělníce. K pacientům Mělnicka a okolí tak může vyjíždět v lékař s řidičem – záchranářem ve vybaveném osobním voze. Za tímto účelem byl pořízen nový vůz Škoda Yeti, který byl upraven a jeho vnitřní zástavba byla přizpůsobena potřebám přednemocniční neodkladné péče.


Díky podpoře a skvělé spolupráci s vedením Středočeského kraje se daří systém rendez-vous (RV) zavádět už několik let plošně v celém kraji. Snahou středočeské záchranné služby je zřizováním tohoto typu výjezdových skupin účelněji využívat lékaře v terénu. Systém RV je flexibilnější a zlepšuje způsob přednemocniční neodkladné péče tím, že umožňuje lépe kombinovat posádky na výjezdech a navíc je posádka v osobním voze na místě mnohem rychleji než velký sanitní vůz.

Slavnostní křest malého sanitního vozu Škoda Yeti proběhl za přítomnosti radní Středočeského kraje pro oblast zdravotnitnicví Jiřiny Fialové. Nové vozidlo dostalo od záchranářů jméno „Bedřich“, protože ho dostali 1. března, právě na Bedřicha. Od té doby bylo ve zkušebním provozu. Za tuto krátkou dobu mělnické RV zasahovalo u několika událostí, kde se osvědčilo. Právě jeho rychlost, nezávislost lékaře na ostatních sanitních vozech a jeden člen posádky navíc z něj na Mělnicku, stejně jako v ostatních okresech Středočeského kraje, činí užitečný článek přednemocniční neodkladné péče.

Ve kterých případech už mělnický Bedřich zasahoval?

4. 3. v odpoledních hodinách vyjížděly vozy rychlé zdravotnické pomoci (RZP) a RV k muži, který se pokusil o sebevraždu. U pacienta se nejednalo o akutní stav, po vyšetření a zajištění lékařem jej sanitní vůz RZP převezl do psychiatrické nemocnice v Horních Beřkovicích. Vůz RV s lékařem se vrátil zpět na základnu. Osmnáct minut před návratem sanitního vozu z Horních Beřkovic záchranáři obdrželi tísňovou výzvu k výjezdu lékařské posádky do Liblic. Díky RV systému mohl lékař vyjet k zásahu společně s druhým mělnickým vozem RZP a zdravotnické operační středisko nemuselo posílat vzdálenější lékařskou posádku z Neratovic nebo Mladé Boleslavi.

10. 3. ve večerních hodinách zasahovaly oba vozy RV a RZP z Mělníka u těžké cévní mozkové příhody.  Díky řidiči RV, dalšímu členovi posádky navíc, se podařilo obézního pacienta rychleji a snadněji transportovat do sanitního vozu.                                                   

11. 3. dopoledne byly oba vozy volány k případu nejzávažnějšímu, náhlé zástavě oběhu do vzdálené vesnice na Mělnicku. Díky rychlosti a obratnosti v hustém provozu dorazil vůz RV s lékařem na místo o více než minutu rychleji než velký sanitní vůz. V případech zástavy oběhu může být každá vteřina rozhodující.

V roce 2013 posádky rendez – vous zasahovaly u 23 435 případů

“Lékař ve voze rendez-vous stihne během dne vyjet k většímu počtu pacientů, než v klasickém sanitním voze. Díky tomu, že se pohybuje v samostatném voze s řidičem, nemusí se vázat na posádku ve velké sanitce a nebo se k ní může naopak při závažných stavech přidat. Systém rendez – vous umožňuje spolupráci dvou posádek na místě události, tedy malého a velkého sanitního vozu. Na místě události je tak větší počet záchranářů, což je výhodné při komplikovaných stavech, transportech pacientů do sanitních vozů, při dopravních nehodách s více zraněnými nebo při resuscitacích,” řekl ředitel záchranné služby MUDr. Martin Houdek a dodal, že v loňském roce zasahovaly vozy rendez-vous u 23 435 případů ve Středočeské kraji a počet jejich zásahů každým rokem stoupá.

„Zavedení systému rendez-vous znamená přínos pro celé Mělnicko. Občanům bude k dispozici další záchranářské vozidlo, které rychle dopraví lékaře všude tam, kde je to potřeba a umožní jeho větší flexibilitu v terénu. Zkušenosti, dlouholetý výcvik a dovednost lékařů ZZS Středočeského kraje budou na Mělnicku dostupnější pro více pacientů než doposud,“ řekl primář ZZS pro okres Mělník MUDr. Zdeněk Tlustý.

Jak přesně funguje rendez – vous neboli setkávací systém?

Název vznikl z francouzského výrazu rendez – vous a znamená schůzku, setkání nebo dát si rande.  Podstatou je hustá síť stanovišť rychlé zdravotnické pomoci, tzv. velkých aut, ve kterých pracuje střední zdravotnický pracovník (sestra nebo záchranář) a řidič záchranář, oba proškolení v řešení akutních stavů. Na vybraných stanovištích, daných počtem obyvatel a geografickou polohou oblasti, je pak stanoviště rendez – vous , tzv. malého vozu.  Posádku vozu RV tvoří lékař záchranné služby a řidič záchranář. Podle charakteru obtíží pacienta operátorka vysílá vůz  RV s lékařem, vůz RZP se záchranářem nebo oba najednou (ze stejného nebo z různých stanovišť).

Lékař na místě pacienta vyšetří a ošetří, podle zdravotního stavu může následně pacienta ponechat na místě, nebo ho předat posádce velkého vozu k transportu do nemocnice. V případě závažného ohrožení zdraví pacienta doprovází lékař a v nemocnici předává většinou do intenzívní péče (JIP, ARO). Případů, kdy lékař doprovází pacienta až do nemocnice  je  méně než 20%. Nyní, po zavedení nového systému,  může lékař  místo zbytečného doprovodu pacienta do nemocnice vyjet k dalšímu pacientovi v tísni.

Mělnické stanoviště je už třinácté z celkového počtu výjezdových základen středočeské záchranné služby, kde jezdí sanitní vozy v systému rendez-vous. Rendez – vous systém již nyní kromě Měníka funguje na stanovištích středočeské záchranné služby v Příbrami, Vlašimi, Zbraslavicích    a nově také v Brandýse nad Labem, Benešově, Říčanech a v Berouně, Kolíně, Kutné Hoře, Hostivici, v Mladé Boleslavi a Kladně. 

Tereza Vojtová

 
Call centrum
800 888 155
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
sms: 720 002 655
 

DŮLEŽITÁ ČÍSLA

Policie 158
Záchranná služba 155
Hasiči 150
 

 

KONTAKT

Výhradní kontakty zaručující doručení informací a dokumentů do ZZS Středočeského kraje:

Zdravotnická záchranná služba
Středočeského kraje
Vančurova 1544, Kladno 272 01

 
Ředitelství PO-PÁ 7:00-15:30
Tel: 312 256 601
Fax: 312 256 610
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID DS: wmjmahj
 
Dokumenty v elektronické podobě příjímáme v těchto formátech: PDF, DOC, XLS do velikosti 10MB