Novinky

Tragické nehody, alkohol a mladí lidé

 

Úrazy jsou přes veškerá preventivní opatření i ve vyspělých zemích nejčastější příčinou úmrtí mladých lidí do 45 let věku, přičemž ČR v úrazových statistikách zaujímá jedno z předních míst v Evropě. Ve věkové skupině 15-19 let, kterou lze z pohledu úrazů  považovat za jednu z nejrizikovějších, způsobují poranění a otravy dokonce až 65,7 % úmrtí.

Druhy úrazů se mění s věkem. U dětí do 1 roku jde především o udušení, popálení a pády, od 1 do 4 let vedou dopravní nehody, kdy je dítě jako spolujezdec, další příčinu tvoří popálení, utonutí a pády. Mezi 5. — 14. rokem jsou to opět na prvním místě dopravní úrazy, kdy děti jsou v nich zastoupeny nejčastěji jako chodci, cyklisté nebo špatně zabezpečení spolujezdci v motorových vozidlech, dále popálení a utonutí. U dětí je nutno zmínit dnes již opět nikoliv raritní smrtelné úrazy způsobené pádem z koně nebo kopnutím koněm.

Dopravní nehody a pády jsou příčinou až 80 % závažných traumat u dospělých, nejrizikovější je jízda na motocyklu. Pro všechny úrazy platí, že rozhodující pro konečný výsledek je ošetření v prvních 20 minutách po úrazu. Mezi nejčastější chyby a odvratitelné příčiny smrti patří neposkytnutí první pomoci, špatné zajištění dýchacích cest, oběhu a nerozpoznání skrytých poranění. V Roce 2013 středočeští záchranáři zasahovali u 2983 dopravních nehod, u 60 z nich bylo zraněno více než 5 osob.

Alkohol a úrazy

Žijeme ve společnosti, která má nejvyšší spotřebu piva na jednoho obyvatele na světě a tomu odpovídá i rozsah problémů vyvolaných alkoholem v ČR včetně úrazů.

Velká část úrazů je spojena s předchozím požitím alkoholu (zejména dopravní nehody a pády). Alkohol je faktor nejen ovlivňující stav pacienta, ale mnohdy zcela zásadním způsobem komplikuje práci záchranářů.
V roce 2011 bylo jen na středočeské záchranné službě hlášeno fyzické napadení u 17 členů výjezdových skupin. V roce 2012 fyzické napadení hlásilo 15 záchranářů a v loňském roce 21. Vulgárně verbální napadání je téměř každodenní zkušeností operátorek i záchranářů. Prakticky vždy jsou tyto problémy vyvolány a spojeny s požitím alkoholu. Mezi napadenými je například jeden z našich lékařů, který po nečekané ráně pěstí do obličeje skončil se zlomeným nosem a erozemi rohovky v dlouhodobé pracovní neschopnosti nebo lékařka kopnutá bezdůvodně do břicha při vyšetřování pacienta na nosítkách. Oba jeli pomoci pacientovi s úrazem nahlášeným na tísňovou linku 155.

Ve vztahu k těmto pacientům záchranáři musí  vždy myslet na to, že intoxikace alkoholem (či jinou drogou) může „maskovat“ jinou závažnou poruchu zdravotního stavu. Typické je to zejména u vážných úrazů hlavy a mozku, kdy opilost často zakryje příznaky vážného úrazu jako jsou například poruchy vědomí. Stav vědomí je těžce ovlivněn již před případným úrazem. Typické jsou situace, kdy se pacient ráno neprobouzí z „prosté“ opilosti nebo je nalezen rovnou mrtvý.

Nejhorší situace potenciálně nastávají, pokud opilý řidič usedne za volant automobilu a své kamarády veze domů. V tu chvíli neohrožuje jenom sebe, ale riskuje také životy kamarádů v autě či náhodných dalších řidičů a chodců. Společnost je následně informována ve sdělovacích prostředcích o těžkých dopravních nehodách s hromadnými úmrtími nebo těžce invalidizujícími úrazy. Tyto situace mívají podobný scénář: mladé lidi do cca 30 let věku, celonoční nekontrolované, bezuzdné popíjení na hromadných akcích („čarodějnice“, Silvestr), diskotékách či domácích večírcích s následným dnem volna a pocitem absolutní svobody.

Funkce části mozku řidiče důležitá mimo jiné pro plánování, rozhodování a sebeovládání je zcela potlačena, z čehož rezultuje nekontrolovatelná, extrémně rychlá jízda posílená odbržděnou „odvahou“ opilých spolujezdců. K tragédii dojde vždy náhle, v jediném okamžiku, hrůzy však mají své nekončící pokračování, a to nejen v rámci okamžitého ošetřování, ale i v přenášení neštěstí na své nejbližší.

Naši záchranáři byli v poslední době konfrontováni s několika takovými tragédiemi.  Jedna z nich se odehrála v květnu nad ránem na v obci Vestec u Prahy a další v srpnu obci Horní Jirčany. Pocity profesionálních záchranářů se málokdo zabývá, bere se jaksi za samozřejmé, že vidět umírat mladé lidi je součástí jejich práce. Ale i oni mají své rodiny, své blízké, o které se strachují a zážitky z práce si logicky přenášejí do osobního života. Mozek nelze jen tak vypnout jako žárovku či motor auta. Empatie musí být základní vlastností záchranáře, ale kde hledat oporu a životní rovnováhu při opakované  konfrontaci se zbytečnými tragédiemi u mladých lidí, tak aby se člověk nestal vyhořelým či otrlým a bezcitným.

Jak předcházet problémům způsobených alkoholem?

Z celospolečenského hlediska existuje více možností: zvýšit zdanění alkoholických nápojů, snížení dostupnosti prodejných míst. Ideální by bylo, aby se kompenzovaly škody způsobené alkoholem a ze zisků jeho prodeje a distribuce. Je otázkou, zda -li při pořádaných hromadných akcích (příkladem lze uvést oslavy sportovních vítězství, koncerty a výročí) nesnížit možnost podávání alkoholu vůbec, neboť zde je dobře dostupný i nižším věkovým skupinám. ČR  by měla začít rázně realizovat komplexní prevenci v souladu s Evropským akčním plánem o alkoholu, k němuž se formálně připojila.

zdroj: Šeblová J,  Knor J: Urgentní medicína v klinické praxi lékaře, Grada 2013
MUDr. Jiří Knor

 
Call centrum
800 888 155
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
sms: 720 002 655
 

DŮLEŽITÁ ČÍSLA

Policie 158
Záchranná služba 155
Hasiči 150
 

 

KONTAKT

Výhradní kontakty zaručující doručení informací a dokumentů do ZZS Středočeského kraje:

Zdravotnická záchranná služba
Středočeského kraje
Vančurova 1544, Kladno 272 01

 
Ředitelství PO-PÁ 7:00-15:30
Tel: 312 256 601
Fax: 312 256 610
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID DS: wmjmahj
 
Dokumenty v elektronické podobě příjímáme v těchto formátech: PDF, DOC, XLS do velikosti 10MB