Novinky

Středočeští záchranáři byli u porodu dvojčat

 

Neuvěřitelné, úžasné, fantastické. Tak tyto pocity zažívali záchranáři ze středočeské zdravotnické záchranné služby, kteří se vrátili večer 22. ledna 2014 z jednoho ze svých výjezdů v Kladně. Nedlouho předtím přišla výzva na tísňovou linku -  porod v chodu, dítě nedýchající, promodralé, nereagující. Operátorka zdravotnického dispečinku okamžitě začala po telefonu instruovat na místě přítomnou babičku k poskytování laické resuscitace.

Posádka, která dorazila na místo, musela nejen ihned zahájit rozšířenou neodkladnou resuscitaci u nedýchajícího novorozence - chlapečka, ale navíc zjistila, že poblíž matky se nachází další novorozenec, tentokrát holčička.

Maminka totiž očekávala dvojčata a k porodu došlo předčasně. U chlapce se podařilo obnovit účinnou srdeční činnost, nicméně oba novorozenci s nízkou porodní hmotností vyžadovali následně během celého transportu do kladenské nemocnice intenzivní medicínskou péči.

Celý příběh má šťastný konec. Bratříček se sestřičkou jsou v bezpečí specializovaného novorozeneckého oddělení a největší nebezpečí je zažehnáno.

"Záchranářům středočeské záchranky, a to operátorkám, lékařům, sestřičkám i řidičům patří obrovský dík a poklona za špičkově a vysoce profesionálně odvedenou práci. Bez jejich znalostí, dovedností a zkušeností mohlo vše dopadnout úplně opačně, a to navzdory veškerému vybavení, které jsou dnes záchranky schopny k pacientům všech věkových kategorií dopravit," řekl ředitel středočeské záchranné služby MUDr. Martin Houdek.

„Budiž tento případ mementem i zastáncům plánovaných domácích porodů, neboť komplikace u porodů mohou nastat v řádu sekund, na jejich řešení pak už zbývají pouze minuty“, dodává k této příhodě MUDr. Jiří Knor, lékařský náměstek ředitele středočeské záchranky.

 
Call centrum
800 888 155
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
sms: 720 002 655
 

DŮLEŽITÁ ČÍSLA

Policie 158
Záchranná služba 155
Hasiči 150
 

 

KONTAKT

Výhradní kontakty zaručující doručení informací a dokumentů do ZZS Středočeského kraje:

Zdravotnická záchranná služba
Středočeského kraje
Vančurova 1544, Kladno 272 01

 
Ředitelství PO-PÁ 7:00-15:30
Tel: 312 256 601
Fax: 312 256 610
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID DS: wmjmahj
 
Dokumenty v elektronické podobě příjímáme v těchto formátech: PDF, DOC, XLS do velikosti 10MB