Novinky

Ozbrojený útok na střední odborné učiliště – cvičení složek IZS

 m001m004m002m005m006m003

V pondělí 23. 9. proběhlo v Sadské na Nymbursku cvičení složek IZS zaměřené na zvládnutí krizové situace ozbrojeného útoku s cílem získat rukojmí. Cvičení probíhalo od 10 hodin v areálu bývalého středního odborného učiliště až do večerních hodin a zúčastnily se jej všechny základní složky IZS. Cílem cvičení pro zdravotnickou záchrannou službu bylo procvičení znalostí a dovedností výjezdových skupin při řešení následků teroristické akce, podobné jako např. na ostrově Utoya, ale v menším rozsahu. Cvičení se během minulých týdnů vyhodnocovalo a závěry jsou jednoznačné – záchranáři cvičení zvládli na výbornou.

V 10:00 přijímá dispečink Policie ČR informaci o přepadení areálu SOU ozbrojenými muži, bývalými vyloučenými studenty, v telefonu je slyšet křik a střelba. Na místě jsou pravděpodobně zranění a mrtví. Policie ihned vysílá zásahovou jednotku a nejbližší policejní hlídku, která na místo přijíždí jako první, dispečink také kontaktuje zdravotnickou záchrannou službu a hasičský záchranný sbor.

Škola je přepadena ve chvíli, kdy studenti s pedagogy nastupují do autobusu před odjezdem na školení v terénu. Na místě je panika, skupina studentů se rozprchne po okolí areálu, schovají se před střelci v okolních budovách, ostatní studenti zůstanou v autobuse. Někteří jsou postřelení a těžce zranění.

Ke škole přijíždí hlídka policie, která si myslí se jedná o skutečnou událost. Až na místě se policisté dozvídají o cvičení a reálné zbraně jsou jim vyměněny na cvičné. Po několika minutách na místo přijíždějí první sanitní vozy a za nimi hasičský záchranný sbor. Jednoho z pachatelů se po delší době daří policejní hlídce zneškodnit. Druhý pachatel se zabarikáduje s nástražnou výbušninou. Záchranáři musejí čekat až bezpečnost místa zásahu potvrdí policejní týmy, pak jsou teprve vpuštěni do areálu a mohou se věnovat zraněným.

V autobuse záchranáři nacházejí pět těžce a několik středně lehce zraněných a v okolí další zraněné. Okamžitě zahajují jejich třídění a terapii. Nejprve se věnují těm v kritickém stavu a později těm, kteří nepotřebují okamžitou péči a nakonec lehce zraněným. Zhruba čtyřicítka studentů neutrpěla žádné zranění, ale vzhledem k tomu, že byli vystaveni velkému stresu a hrozí u nich posttraumatický šok, jsou předáni do péče psychologů.

Záchranáři celkem roztřídili a ošetřili jedenáct zraněných. Dalších jedenáct osob, včetně obou pachatelů, podlehlo těžkým zraněním. V této části byla ukončena 1. fáze cvičení a byla zahájena 2. fáze, která umožnila všem zúčastněným složkám projít celý zásah znovu krok po kroku, ale s odbornými instruktory, kteří rovnou vyhodnocovali slabé i silné stránky zásahu. Okamžitě tedy došlo ke zpětné vazbě, k vyhodnocení bezpečnostní rizik, jejich možné eliminaci nebo zmírnění. Instruktoři každé složky IZS několikrát se svými cvičícími týmy prošli krok po kroku stejnou situaci a tam, kde bylo možné nalézt správnější řešení, se sekvence zastavila a byl proveden nácvik nového řešení. Hasičský záchranný sbor zároveň cvičil třídění a transport raněných pod dohledem ZZS.

Hlavní pořadatelem cvičení bylo krajské ředitelství Policie ČR. Cvičení se zúčastnily složky speciální zásahové jednotky, studenti policejní školy, pyrotechnické jednotky a jednotky týmu pro identifikaci obětí (DVI). Za hasičský záchranný sbor se zúčastnila výjezdová jednotka Nymburk a jednotka dobrovolných hasičů ze Sadské. Za zdravotnickou záchrannou službu se zúčastnily výjezdové skupiny okresní záchranné služby Kutná Hora, výjezdové skupina RZP Nymburk a z Kolín.

Tereza Vojtová

 
Call centrum
800 888 155
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
sms: 720 002 655
 

DŮLEŽITÁ ČÍSLA

Policie 158
Záchranná služba 155
Hasiči 150
 

 

KONTAKT

Výhradní kontakty zaručující doručení informací a dokumentů do ZZS Středočeského kraje:

Zdravotnická záchranná služba
Středočeského kraje
Vančurova 1544, Kladno 272 01

 
Ředitelství PO-PÁ 7:00-15:30
Tel: 312 256 601
Fax: 312 256 610
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID DS: wmjmahj
 
Dokumenty v elektronické podobě příjímáme v těchto formátech: PDF, DOC, XLS do velikosti 10MB